دوشنبه, ۰۶ تیر ۱۴۰۱

ثبت ۲۰ اثر تاریخی استان مرکزی در فهرست آثار ملی کشور

(زمان تقریبی خواندن: 1 - 2 دقیقه)
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مدیرکل میراث‌فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی گفت: با جمع‌آوری اطلاعات مورد نیاز و تشکیل پرونده ۲۰ اثر منقول، غیرمنقول، ناملموس و طبیعی از استان مرکزی به ثبت ملی رسیده است.

به گزارش دیدگاه مدیریت، مصطفی مرزبان با بیان اینکه در سال گذشته با جمع‌آوری اطلاعات مورد نیاز و تشکیل پرونده ۲۰ اثر منقول، غیرمنقول، ناملموس و طبیعی از استان مرکزی به ثبت ملی رسید، اظهار کرد: تلاش برای ثبت ملی آثار تاریخی، فرهنگی، طبیعی و … در استان مرکزی از مهمترین اقدامات برای حفاظت از آن‌ها است.

وی ادامه داد: با تشکیل پرونده ۲۰ اثر استان و ارسال به وزارتخانه متبوع موفق به ثبت آنها در لیست فهرست آثار ملی کشور شدیم که این آثار به تفکیک شامل ۷ اثر در فهرست آثار غیرمنقول، ۳ اثر در فهرست میراث طبیعی ملی، ۵ اثر در فهرست آثار ناملموس و ۵ اثر در فهرست آثار منقول بودند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی با اشاره به مرمت ۴۱ شیء تاریخی، فرهنگی در سال ۱۴۰۰ گفت: بیشتر این اشیا گچی و فلزی بوده‌اند که از مهمترین آنها می‌توان به سکه‌های فلزی تاریخی و همچنین قطعه گچی از مسجد جامع ساوه مربوط به دوره سلجوقی اشاره کرد که استحکام‌بخشی، پاکسازی و اسیدزدایی شدند.

مرزبان با اشاره به ثبت تعداد ۲۲۰ شیء تاریخی موجود در موزه‌های استان در سامانه جام گفت: این اشیا شامل اموال تاریخی، دولتی و خصوصی موجود در موزه‌ها هستند که در این سامانه ثبت شده‌اند.

وی یادآور شد: تجهیز و تکمیل موزه خصوصی شهاب سنگ نراق در سال گذشته انجام شد و در حال حاضر در این موزه بالغ بر ۲۰۰ قطعه شهاب‌سنگ در معرض دید علاقه‌مندان قرار دارد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی با تاکید بر اینکه سال‌های گذشته موزه‌های استان به سیستم الکترونیکی و حفاظتی تجهیز شده‌اند افزود: در سال ۱۴۰۰ موزه سالار محتشم خمین نیز به سیستم الکترونیکی و حفاظتی برای امنیت بیشتر تجهیز شد.

 

منبع: مهر

 

didlogo.png
پایگاه خبری–تحلیلی دیدگاه مدیریت با اعتقاد قلبی و عمیق به ارزش های راستین الهی، اسلامی و انسانی می کوشد تا با انتشار اخبار و نوشته های متقن و مستند، رسانه و مرجعی امین و شایسته برای مردم عزیز و گرانقدر ایران اسلامی باشد.ما با تکیه بر قلم و دوربین هنرمندان، نویسندگان، خبرنگاران و پژوهشگران خود می خواهیم در مسیر تحول آفرینی نقشی برجسته از آفرینش و بالندگی به یادگار بگذاریم و بشارت دهنده آگاهی، دانایی و دانستن باشیم.دراین راه پرفراز و نشیب وامدار هیچ حزب و گروه سیاسی نبوده و فقط به آرمان های بلند و متعالی نظام و کشور می اندیشیم.
logo-samandehi
© Copyright 2022 سایت خبری تحلیلی دیدگاه مدیریت. All Rights Reserved.

Search